وبگاه شوشتر : 
نگاه اول: 
از چند روز پیش بسیار بی صدا و مطمعنا بدون کارشناسی و شتاب زده ، حرکت های جدیدی در کنار پل بند تاریخی میزان (یکی از اصلی ترین آثار در فهرست ثبت جهانی سازه های آبی تاریخی شوشتر به تدبیر! آقای فرماندار ) شروع شده است!!!
لازم بذکر است سازمان جهانی یونسکو به عنوان متولی ثبت سازه های جهانی شوشتر بارها مخالفت خود را درایناره اعلام داشته و هشدار داده است در صورت ساخت چنين پلي كه هيچ تناسبي با محيط پيراموني ندارد و باعث لطمه به نما و ساختار بند ميزان مي شود شوشتر را از فهرست آثار ثبت جهاني خارج!!! و در فهرست آثار در معرض نابودي مي گذارد!!!
اين مساله نه تنها عواقب درون شهري و استاني كه عواقب ملي در پي داشته و حتي به وجهه و آوازه آثار و ابنيه ايران لطمه وارد مي كند.


از نگاه مسئولين:
به نقل از وبلاگ حمید سالم پور از اعضای شورا:
چند روز گذشته حرکتی آغاز شد که بعضا رضایت و خشنودی گروهی و نگرانی گروه دیگری را باعث شد و آن آغاز به کار احداث پلی موقت بر روی رودخانه گرگر- در منطقه بند میزان -  بوده است . این کار با همت و تلاش فرماندار و همکاری شهرداری وادارات و ارگانهای مختلف شروع شده ولی تاکنون بدون در نظر گرفتن اعتبارخاصی  همراه بوده است .

این فعالیت که به منظور حل مشکل تردد همشهریان و با تدبیر آقای فرماندار بوده است  در خور تحسین و تقدیر است  .  

وبگاه شوشتر :
جناب سالم پور كه سعي در بي طرف نشان دادن خود در اين مساله داشته و يكي از حسن و يكي از معايب مي گويد و در گوشه كنار با مبالغه از فرماندار تعريف و تمجيد و تحسين مي كند، در نوشته خود جهت فكري خود را اعلام نكرده با دو پهلو گويي در ادامه اينگونه اضافه مي كند:
از زاویه دیگر که به موضوع بنگریم کمی نگران می شویم و علت آن موقعیت جغرافیایی این پل است که در عرصه " سازه های آبی " است . بنابراین اگر این امر با مجوز نمایندگان یونسکو صورت گرفته باشد که کاری خوب و شایسته تقدیر خواهد بود  و چنانچه بدون هماهنگی صورت پذیرفته باشد ممکن است عواقب نامطلوبی را برای این اثر جاویدان کشورمان به همراه داشته باشد . در هر صورت امیدواریم این کار لطمه ای به ثبت جهانی سازه های آبی وارد نکند در غیر اینصورت نه تنها مردم شوشتر بلکه استان و بالبطع کشور متضرر می گردد.

ايشان در ادامه صحبت خود مجددا به فرصت سازي براي نماينده و فرماندار !!! در اين بحث اشاره دارد و مي گويد:
این موقعیت و این شرایط – ویرانی پل تاریخی گرگر – که برای شهر رخ داده فرصت طلایی برای نماینده شهرستان و دیگر مسؤولین ایجاد نموده که تمامی تلاش خود را  اولا جهت دنبال نمودن تخصیص اعتبارات لازم برای ترمیم این اثر تاریخی را بکار گیرند  و ثانیا موضوع " پل بالای مرقد علامه شیخ " که از چند سال پیش مطرح شده و گامهایی نیز در این زمینه برداشته شده بود را به شکل جدی دنبال نمایند .
بخش پاياني صحبت هاي آقاي سالم پور نيز از نظر بنده بيشتر مبالغه و هندوانه زير بغل همديگر انداختن است كه... از آن صرف نظر مي كنيم.
آقاي سالم پور مي گويند:

این شرایط – ویرانی پل تاریخی گرگر – که برای شهر رخ داده فرصت طلایی برای نماینده شهرستان و دیگر مسؤولین ایجاد نموده !!!
پس خدا را شكر كه اين پل بي زبان فرو ريخت تا مسئولين شوشتر مجالي براي ارائه خود و توانايي هاشان!!! پيدا نمودند.
در نگاه بعدي مي تواند تخمين زد كه پل را مسئولين....(بگذريم! ازنگاه طنز!)
آنچه مشخص و واضح است بار ديگر شاهد تصميماتي شتاب زده در شوشتر هستيم كه تبديل به جدال براي كساني خواهد شد كه مي خواهند بر كم كاري هاي خود سر پوش بگذارند و مثلا! كاري كنند در اين وضعيت بحراني ! اما متاسفانه چون باقي كارهاي مشابه مانند زير گذر (بخوانيد روگذر) در نهايت علاوه بر شكست به چالشي جديد براي شهرستان مبدل خواهد شد!!!
اگر اين دوستان كارشناس اند و قوه تصميم دارند چرا زودتر به فكر چاره نشدند؟
اگر ساخت پل چاره بوده !!! چرا بعد از سالها و آن هم شتابزده و در اين مكان!؟
و هزاران سوال بي جواب ديگر...
آثاري كه ساليان دراز خود را از حوادث و بلايا حفظ كرده چرا بايد با بي تدبيري و نا آگاهي در زمانه ما ،در هم فرو بريزند؟
گنجينه اي را كه امروز در دست ماست بايد ميراث آيندگان باشد، چرا آنان را به حال خود وا گذاشته ايم ؟
و از همه مهمتر حال كه در جهت احياي آن قادر به كار نيستيم! چرا در جهت نابودي آن قدم بر مي داريم؟؟؟
ريختن فاضلاب؛فشار بيش از حد ترافيكي؛ عدم احيا؛ساخت و سازهاي نابجا و ...
اين دست كارها در شوشتر كم انجام نمي شود و كي ما مي خواهيم به كارشناسي در امور ، مشورت با نخبگان و دوري از شتابزدگي و خود رايي روي آوريم ، خدا مي داند وبس...

نوشته شده توسط ميثم جليلي در چهارشنبه ۱۱ اسفند۱۳۸۹ |